Vēja ģeneratori

Vēja ģenerators – izdevīgs risinājums kā elektroenerģijas ražotājiem, tā privātmājām

Vēja enerģija ir ekoloģiska, dabīga enerģija, kura ir mums visapkārt. Lasi, kā to izmantot savā labā, ietaupot finansiālos līdzekļus un saudzējot dabu!

Vējš ir atjaunojams dabas resurss, kas pastāvēs kamēr vien spīdēs saule. Vēja ģeneratori jeb vēja turbīnas ir ierīces, kuras spēj pārveidot vēja kinētisko enerģiju mehāniskajā enerģijā. Vēja ģeneratori Latvijā arvien vairāk ienāk privātmājās.  Vēja ģeneratori privātmājām ir moderns risinājums, kas kļūst arvien populārāks tieši savas dabas resursu ilgtspējības jautājumu risināšanas ziņā.

Laukos populāri ir vēja ģeneratori mājsaimniecībām, kurām valsts piedāvā atbalstu atjaunojamo energoresursu iegādei un uzstādīšanai.

Pirmie dati par vēja izmantošanu enerģijas iegūšanai atrodami jau 300 gadus pirms mūsu ēras. Pirmie vēja ģeneratori Latvijā tika uzstādīti 1995. gadā Ainažos. Mūsdienās  šo enerģijas iegūšanas metodi izmanto arvien biežāk. To izmantot var ikviens zaļi domājošs cilvēks, kurš vēlas enerģiju elektroapgādei iegūt ar dabīgu resursu. Šis resurss ne tikai neizsīkstoši atjaunosies, tas nenodara nekādu ļaunumu dabai. Lai uzstādītu vēja ģeneratoru, ir nepieciešama vien pati turbīne, pārejais jau ir dabas ziņā.

Šobrīd ir pieejami dažāda izmēra vēja ģeneratori jeb vēja turbīnas, kuras būs piemērotas kā rūpnīcām, tā privātmājām un dažāda apjoma mājsaimniecībām. Lai nodrošinātu vidēja mēra privātmāju ar elektroenerģiju no vēja ģeneratora, pietiek, ja vēja ātrums sasniedz vien 3,5 metrus sekundē. Turklāt vēja ģeneratori privātmājām ir moderns risinājums un tā uzstādīšana atmaksājas katram ģeneratora īpašniekam.

Vēja ģeneratorus iedala pēc 4 dažādiem kritērijiem:

  1.  Pēc lāpstiņu rotācijas ass virziena  (izdalāmi vertikālie vēja ģeneratori un horizontālie ģeneratori. Vertikālie vēja ģeneratori privātmājām ir izturīgāks risinājums pret ārējiem ietekmējošiem apstākļiem, taču tie iegūst mazāku enerģijas daudzumu).
  2.   Pēc lāpstiņu skaita  (izdalāmi vēja ģeneratori ar divām, trīs un multiblade lāpstiņām).
  3.   Pēc uz asmeņiem izmantotā materiāla
  4.   Vēja ģeneratori, kuri iegūst enerģiju izmantojot asmeņu kontroles metodi  (pastāv turbīnas ar fiksētu un mainīgu asmeņu piķi. Mainīgais asmeņu piķis bieži var radīt enerģijas ekspluatācijas grūtības, tādēļ speciālisti iesaka izmantot fiksētu asmeņu piķi.

Vēja ģenerators spēj nodrošināt elektroenerģijas piegādi bez pārtraukuma

Izdalāmi divu veidu vēja ģeneratori :

  •                     Autonomās vēja ģenerācijas tips (off-grid)
  •                     Tīkla vēja ģenerācijas tips (on-grid)

Autonomās vēja ģeneratoru iekārtas spēj akumulēt no vēja saražoto elektroenerģiju. Visiem ir zināms, ka vējš nav pastāvīgs, līdz ar to, lai patērētāju nodrošinātu ar nepārtrauktu elektroenerģijas apgādi, šis vēja ģeneratoru tips ir savienots ar vietējo elektro tīklu,uzstādītajām saules baterijām vai ģeneratoru, kurš parasti darbojas ar dīzeļdegvielu.

Tīkla vēja ģeneratoru iekārtas māju vai saimniecību ar elektroenerģiju apgādā kopā ar elektrotīklu. Šim ģeneratoru veidam nav nepieciešama elektroenerģijas akumulācija. Ja dabā ir nepietiekams vēja ātrums, ģenerators automātiski pārslēdzas uz vietējo elektroapgādes tīklu un elektroenerģijas padeves process netiek pārtraukts.  Pāri palikušo vēja ģeneratora saražoto elektroenerģiju ir iespējams atgriezt elektrotīklā tā ieekonomējot gan elektrību, gan finanses.

Vēja ģeneratori privātmājai, kas gatavoti paša rokām

Vēja ģeneratoru cenas Latvijā atkarībā no ražotāja var svārstīties no 2000 – 100 000 eiro. Pašgatavots vēja ģenerators būs lētāks, taču tas ne vienmēr nozīmē labu kvalitāti elektroenerģijas iegūšanai. Interneta vidē bieži sastopami video ar pašgatavotu vēja ģeneratoru risinājumiem un pamācībām. To konstrukcija nav grūta, ja iedomājamies par papīra vējdzirnaviņām, ar kurām spēlējāmies, būdami mazi. Taču ir nepieciešamas specifiskas zināšanas, lai šo vēja radīto enerģiju savienotu ar elektroierīci, kas rada elektroenerģiju. Speciālisti tomēr iesaka nežēlot naudu un ieguldīt finanses ražotāju būvētos vēja ģeneratoros, kas garantēs kvalitāti un tādejādi dos iespēju sevi atpelnīt 10 – 12 gadu ilgā laika posmā.

Vēja ģeneratori cenas ziņā nešķiet pievilcīgs risinājums elektroenerģijas iegūšanai, taču, ja mēs domājam par ilgtermiņa ieguldījumu atjaunojamo energoresursu gadījumā, būsi nošāvis divus zaķus ar vienu šāvienu – saglābis vidi sev apkārt un devis iespēju ietaupīt gan sev, gan bērniem un mazbērniem uz elektroenerģijas patēriņu arī vēlāk. Vēja ģeneratori Latvijā ir neatsverams ieguldījums dabas resursu saglabāšanai, lai Latvija spētu zaļot vēl arī nākamos 100 gadus.