Vēja enerģijas vēsture

Cilvēki tūkstošiem gadu izmanto vēja enerģiju
Cilvēki izmantoja vēja enerģiju, lai virzītu laivas pa Nīlas upi jau 5000 gadu pirms mūsu ēras. Līdz 200.gadam pirms mūsu ēras Ķīnā tika izmantoti vienkārši vēja enerģijas sūkņi, un vējdzirnavas ar austu niedru asmeņiem bija smalcinātas graudos Persijā un Tuvajos Austrumos.

Jauni vēja enerģijas izmantošanas veidi galu galā izplatījās visā pasaulē. Līdz 11. gadsimtam cilvēki Tuvajos Austrumos plaši izmantoja vēja ģeneratorus un vējdzirnavas pārtikas ražošanai. Tirgotāji un krustneši vērsa vēja tehnoloģijas uz Eiropu. Holandes attīstīja lielus vēja sūkņus, lai notecētu ezerus un purvus Reinas upes deltā. Imigranti no Eiropas galu galā veica vēja enerģijas tehnoloģiju Rietumu puslodē.

Amerikāņu kolonisti izmantoja vējdzirnavas, lai sasmalcinātu graudus, sūknētu ūdeni un grieztu kokzāģētavas. Lauku saimnieki un lopkopji uzstādīja tūkstošiem vēja sūkņu, kad viņi apmetās uz rietumu Amerikas Savienotajām Valstīm. 1800. gadu beigās un 1900. gadu sākumā tika plaši izmantoti arī nelieli vēja elektriskie ģeneratori (turbīnas).

 

 

 

 

 

Kad 1930. gados tika būvētas elektrības līnijas, lai pārraidītu elektroenerģiju uz lauku rajoniem, vēja sūknis un mazo turbīnu izmantošana sāka samazināties. Tomēr daži ranči joprojām izmanto vēja sūkņus ūdens piegādei mājlopiem. Mazās vēja turbīnas atkal kļūst izplatītas, galvenokārt elektroenerģijas piegādei attālos un lauku rajonos.

Vēja enerģijas izmantošana paplašinājās naftas trūkuma un vides problēmu dēļ

Astoņdesmito gadu naftas trūkums mainīja enerģijas vidi Amerikas Savienotajām Valstīm un pasaulei. Naftas trūkums radīja interesi veidot alternatīvus enerģijas avotus, piemēram, vēja enerģiju, lai radītu elektroenerģiju. ASV federālā valdība atbalstīja lielu vēja turbīnu izpēti un attīstību. Deviņdesmito gadu sākumā Kalifornijā tika uzstādītas tūkstošiem vēja turbīnu, galvenokārt federālo un valsts politiku dēļ, kas veicināja atjaunojamo enerģijas avotu izmantošanu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Deviņdesmitajos un divdesmitajos gados ASV federālā valdība izveidoja stimulus izmantot atjaunojamos enerģijas avotus, reaģējot uz atjaunotu bažām par vidi. Federālā valdība arī piešķīra finansējumu pētniecībai un attīstībai, lai palīdzētu samazināt vēja turbīnu izmaksas un piedāvāja nodokļu un investīciju stimulus vēja enerģijas projektiem. Turklāt valsts valdības ieviesa jaunas prasības elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamiem avotiem, un elektroenerģijas tirgotāji un komunālie uzņēmumi sāka piedāvāt saviem klientiem elektroenerģiju, kas ražota no vēja un citiem atjaunojamiem enerģijas avotiem (dažreiz saukta par zaļo enerģiju). Šīs politikas un programmas izraisīja vēja turbīnu skaita pieaugumu un vēja enerģiju.

ASV elektroenerģijas ražošana no vēja 1990. gadā bija mazāka par 1%. 2017. gadā ASV elektroenerģijas ražošana no vēja bija aptuveni 6%. Stimuli Eiropā ir izraisījuši lielu vēja enerģijas izmantošanas pieaugumu. Ķīna lielā mērā iegulda vēja enerģijā, un tagad tai ir pasaulē lielākā vēja enerģijas ražošanas jauda.

Dainis Ivanovs

Mani sauc Dainis, un vēlējos šo blogu izveidot, jo uzskatu, ir nepieciešams vairāk vietu, kur cilvēki var izglītoties. Esmu aktīvs, mīlu savu ģimeni, un lepojos ar savu valsti, tas par mani dažos vārdos.